Czy warto zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

bo na dobry mebel miło popatrzeć

Czy warto zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Wentylacja to niezbędny element wszystkich budynków mieszkalnych. W wielu mieszkaniach mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną, która najlepiej działa, gdy na zewnątrz jest o wiele niższa temperatura niż wewnątrz budynku. Stwarza to trudności, chociażby w lecie, gdy temperatura staje się o wiele wyższa. Ponadto, taka wentylacja sprawia, że tracone są duże ilości ciepła. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na wentylację z odzyskiem ciepła.

Dlaczego wentylacja w domu jest tak ważna?

Zapobiega ona powstawaniu pleśni i zawilgocenia mieszkania oraz sprawia, że czujemy się lepiej. Brak wentylacji w pomieszczeniach tworzy z nich termos, w którym nie dochodzi do wymiany brudnego powietrza na czyste i świeże. Pojawiają się wtedy bóle głowy i obniżenie samopoczucia. Nikt przecież nie lubi przebywać w zaduchu. Jednak oprócz samej wentylacji, bardzo istotną rolę odgrywa dzisiaj ekonomiczne podejście do tego tematu. Istotne jest bowiem nie tylko to, aby w mieszkaniu, czy domu zachodziła odpowiednia cyrkulacja powietrza, ale i to, aby przy tym nie ulegały utracie ogromne ilości ciepła. Dobrym wyborem w takim wypadku okazuje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 

Wentylacja mechaniczna, na czym polega?

Działanie wentylacji mechanicznej oparte jest na funkcjonowaniu centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatora. Składa się ona z wentylatora wywiewnego i wentylatora nawiewnego oraz z wymiennika ciepła. To właśnie dzięki niemu możemy odzyskać ciepło, ale o tym za chwilę. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła możliwe jest usuwanie zużytego powietrza i jednoczesne wprowadzanie nowego powietrza – świeżego.

Zużyte powietrze jest zanieczyszczone przez duże ilości dwutlenku węgla, wirusy, bakterie, roztocza i kurz. Dlatego też przy pomocy rekuperatora odzyskiwane jest z niego jedynie ciepło, a reszta wraz z zanieczyszczeniami jest wydalana. Natomiast powietrze, które dostaje się do budynku przez wentylację, jest dodatkowo filtrowane. Oznacza to, że do domu trafia już czyste powietrze pozbawione wszelkich bakterii, alergenów, czy wirusów. Nie musimy również bać się o obecność wszelkich owadów. Filtry nie pozwolą im się przedostać do Twojego domu.

 

Odzyskiwanie ciepła, czyli bądź eko

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma sens w szczególności wtedy, gdy budujemy nasz nowy dom. Pozwoli nam to zaprojektować go w taki sposób, aby faktycznie taką wentylację móc zamontować i aby było to z korzyścią dla naszego portfela. Z przeprowadzonych badań wynika bowiem, że przy pomocy rekuperacji jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 50% na ogrzewaniu. Nic dziwnego. Wentylacja grawitacyjna wpuszcza jedynie zimne powietrze do domu. Aby więc się ogrzać, ale jednocześnie nie zostać zamkniętym w ‘’termosie’’ musimy pozwolić na to, aby powietrze swobodnie przepływało i odkręcać kaloryfery. Natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, rekuperator przyjmuje zużyte powietrze, a następnie odzyskuje z niego energię. Przy pomocy tej energii nawiewane powietrze jest cieplejsze. Nie ma więc mowy o tym, aby wentylacja przyczyniała się do chłodu w mieszkaniu, czy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inzynieria.com/b/tunele