Jaki nawóz do iglaków wybrać?

bo na dobry mebel miło popatrzeć

Jaki nawóz do iglaków wybrać?

Mówiąc o iglakach wiele osób ma przed oczami sosny i świerki. Jednak nie jest to prawdą, szczególnie jeśli pod lupę bierze się przydomowe ogródki. Wówczas iglaki to także wiele różnego rodzaju krzewów, które wymagają specjalnej pielęgnacji i traktowania. Jak dbać o nasze rośliny?

Sadzenie

Już na etapie sadzenia nasze rośliny iglaste wymagają specjalnego traktowania. A dokładniej? Przede wszystkim, zanim zaczniemy, roślinę należy podlać. Przygotowując dołek należy pamiętać, aby był on wystarczająco duży. Duży, czyli jaki? Fachowcy radzą, aby dołek powinien być dwa razy większy niż bryła, w której znajdują się korzenie rośliny. Następnie należy wypełnić go do połowy żyzną glebą lub kompostem, który zmieszany będzie z ziemią ogrodową. Co ciekawe, jeśli roślina, która kupiliśmy została okryta tkaniną jutową, wówczas należy ją jedynie rozwiązać i umieścić razem z rośliną we wcześniej przygotowanym dołku. Równie dobrą praktyką dla iglaków jest sadzenie ich w błocie. Tzn., że gdy umieścimy roślinę w przygotowanym dołku, następnie należy zasypać ją do połowy i zalać wodą. Teraz wystarczy poczekać aż woda wsiąknie w podłoże i dopiero dosypać ziemi do końca. Ale to nie wszystko. Następnie należy roślinę powtórnie podlać i ubić ziemię dookoła niej i uformować zagłębienie, w postaci misy o średnicy od 50 do 100 cm, które docelowo wypełnione zostanie ściółką. Działając w ten sposób sprawimy, że wokół rośliny będzie mogła gromadzić się woda, co zapewni naszym iglakom odpowiednie nawodnienie. Zdarza się, że niektórzy zamiast ściółki decydują się na alternatywę, jaką jest czarna agrowłóknina oraz agrotkanina, w zależności od potrzeb. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że hamujemy w ten sposób wzrost tak nielubianych chwastów.

Pielęgnacja i nawożenie

Iglaki wymagają specjalnego traktowania i nawożenia. Ważny jest nie tylko odpowiedni dobór nawozu, ale także sposób i czas, kiedy jest on stosowany. Wśród ogrodników dużym zaufaniem cieszy się florovit do iglaków, który jest nawozem dedykowanej dla danej grupy roślin. Iglaki powinno nawozić się wiosną oraz latem, maksymalnie do połowy lipca. Jest to szczególnie ważne dlatego, aby roślina mogła odpowiednio przygotować się do zimy. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady, szczególnie jeśli nawóz z którego korzystamy zawiera dużą ilość azotu to spowoduje to opóźnienie drewnienia pędów, przez co mogą one być mniej odporne na mrozy i nie przetrwać zimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inzynieria.com/b/tunele