Przepompownia ścieków – jakie jest jej zadanie?

bo na dobry mebel miło popatrzeć

Przepompownia ścieków – jakie jest jej zadanie?

Obecnie, do najpopularniejszych sposobów oczyszczania domowych ścieków należy budowa własnej, przydomowej oczyszczalni lub też podłączenie się do sieci kanalizacyjnej, jeśli taka znajduje się niedaleko naszej działki. Zazwyczaj, na budowę własnej, przydomowej oczyszczalni ścieków decydują się osoby, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci, a które chciałyby w sposób efektywny gospodarować swoimi ściekami. Z pewnością jest to spora inwestycja, na którą w szczególnych przypadkach można uzyskać dofinansowanie. Jednocześnie, jest to inwestycja na lata, która pozwala na pewną niezależność w kwestii utylizacji własnych ścieków. Jednakże, elementem każdej sieci- i tej gminnej i tej przydomowej- jest przepompownia. Jej charakter może jednak różnić się w zależności od tego, w jakim miejscu jest ona instalowana i jaką ma pełnić funkcję.

 

Rodzaje przepompowni w zależności od ich przeznaczenia

 

To najprostszy podział, który pomoże sklasyfikować różne przepompownie ścieków. Przepompownia, którą instaluje się jako domową jest po prostu mniejsza i przystosowana do tego, aby mogła obsłużyć jedno gospodarstwo domowe lub bardzo niewielki obiekt gospodarczy. Jaka to ilość i jak oszacować wydajność takiej przepompowni? Zazwyczaj przyjmuje się, że taka domowa przepompownia może działać z maksymalną wydajnością do około pół litra przepompowanych ścieków na sekundę.

 

Czymś nieco innym jest przepompownia sieciowa. Ma ona za zadanie odprowadzać ścieki z wielu budynków jednocześnie. Ostatnim rodzajem jest przepompownia główna, która jest przypisana do całego systemu kanalizacyjnego, jest największa i zdecydowanie najbardziej wydajna. Tematem przepompowni oraz ich instalacji zajmuje się firma Terlan.

 

Jak działa taka przepompownia? Prosta budowa i szerokie zastosowanie

 

Dzięki zastosowaniu takich przepompowni, ciesze różnego rodzaju- nie tylko ścieki- mogą być transportowane tak naprawdę w dowolne, wybrane miejsce. Alternatywnie, obok systemów kanalizacji, przepompownie stosuje się także w różnych innych miejscach zabudowy, wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność pompowania różnych cieczy. Przepompownia, aby mogła działać efektywnie, może być dodatkowo napędzana. Motorem może być silnik elektryczny, spalinowy, a nawet sprężone powietrze. Warto też wiedzieć o tym, że w przypadku przepompowni ścieków, dodatkowo wykorzystywany jest fakt, że pompy posiadają wewnątrz różną, wirnikową budowę, co pozwala poprzez obracanie się wirników wytworzyć różnicę ciśnień pomiędzy wlotem do pompy oraz wylotem z niej. Dzięki temu przepompownia może działać naprawdę wydajnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inzynieria.com/b/tunele