Rodzaje podłóg

bo na dobry mebel miło popatrzeć

Rodzaje podłóg

Każdy inwestor, który buduje lub remontuje dom czy mieszkanie staje przed wieloma decyzjami, jedna z takich decyzji polega na wyborze odpowiedniego pokrycia podłogi. Wybór jest tutaj duży i powinien być uzależniony zarówno od pomieszczenia, w którym dana podłoga zostanie zastosowana, jak i od ogólnej idei aranżacyjnej danego pomieszczenia. W wyborze podłóg liczy się zatem ich wygląd i funkcjonalność, choć w grę wchodzą tutaj także upodobania właścicieli mieszkania (mogą oni szczególnie ceni jedne materiały, lub wybitnie nie tolerować innych), które również powinny zostać wzięte pod uwagę.

Płytki podłogowe

Pierwsza z rodzin pokryć podłogowych to wszelkiego rodzaju płytki. W tym przypadku asortyment jest bardzo szeroki, płytki mogą być ceramiczne, kamienne czy szklane. Bywają wykonane z granitu, marmuru, piaskowca, gliny (ceramika) czy hartowanego szkła. Mają bardzo różnorodne kolory, faktury i kształty. Płytki podłogowe mogą przybierać postać maleńkiej mozaiki lub tafli zajmującej niemal całą ścianę. Istnieją płytki imitujące drewno, beton (przykłady – mirad.pl/plytki-ceramiczne/ariostea) czy płytki 3D, który dają złudzenie przestrzenności. Płytki podłogowe łatwo jest utrzymać w czystości, nie wymagają stosowania specjalnych preparatów pielęgnacyjnych i są odporne na działanie czasu. Są też doskonałym wyborem, jeśli w pomieszczeniu inwestor chce zamontować ogrzewanie podłogowe.

Podłogi drewniane

Wśród podłóg drewnianych również istnieje duża różnorodność można bowiem zdecydować się na podłogi z długich drewnianych desek, parkiet, panele czy też podłogi wykonane z drewnianej mozaiki. Wybór w tym względzie jest także stosunkowo duży. Drewniane podłogi są wytrzymałe i mogą służyć całymi dziesięcioleciami (a jak pokazują przykłady niektórych pałaców i dworów szlacheckich – nawet stuleciami). Jednak o drewniane podłogi należy odpowiednio dbać: konieczna jest pielęgnacja ich odpowiednimi preparatami, jeśli zdecydujemy się na woskowane drewno, wówczas regularnie należy podłogę woskować, jeśli na drewno lakierowane, wówczas co kilka – kilkanaście lat (w zależności od stopnia zużycia) konieczne będzie cyklinowanie i lakierowanie, aby przywrócić parkietom ich dawny blask.

Podłogi z tkanin

Podłogą wykonaną z tkaniny jest wykładzina. Wykładziny najczęściej mają na swojej spodniej stronie ogumienie, dzięki czemu wilgoć nie dostaje się pod nie, guma stanowi także izolację od zimna betonu. Wykładziny niszczą się stosunkowo szybko, dlatego należy się liczyć, że konieczna będzie ich wymiana, są stosunkowo tanie, a ich pielęgnacja polega na odkurzaniu i praniu ich co jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inzynieria.com/b/tunele