Trociny

bo na dobry mebel miło popatrzeć

Trociny

Trociny są drobnymi wiórkami, które powstają wskutek odpadów, w wyniku procesu obróbki drewna takiej, jak cięcie, struganie, toczenie itd.

Trociny kiedyś używano, jako jedna z form materiału konstrukcyjnego i izolacyjnego m.in. w polepie.

Trociny stosuje się również od wielu lat, jako paliwo w różnego rodzaju instalacjach grzewczych.

– Paliwo sypkie, które jest stosowane ciągle. Trociny dostarczane są poprzez zautomatyzowany podajnik w sposób bezpośredni i ciągły do paleniska. Prędkość ich podawania można regulować, przez co można mieć kontrolę na produkcję energii cieplnej.

– Paliwo sypkie stosowane cyklicznie. Za pomocą trocin wypełnia się cały piec, który potocznie nazywany jest trociniakiem. Proces spalania może dochodzić nawet do kilkudziesięciu godzin, a następnie należy wygasić palenisko i powtórzyć proces od początku.

– Paliwo w postaci pelletu lub brykietu. Są to sprasowane pod ciśnieniem trociny, które używa się podobnie jak węgiel lub drewno.

Poza tym trociny stosowane są także w ogrodnictwie, jako nawóz organiczny, który po rozłożeniu się, może dostarczać glebie próchnicy.

Jak wykorzystać trociny?

Trociny są jednym z najcenniejszych surowców, jeśli chodzi o ich szerokie zastosowanie. Co można zrobić z udziałem trocin?

Trociny już od bardzo długiego czasu znajdowały zastosowanie w gospodarstwach domowych. Wykorzystywano je nie tylko, jako rodzaj taniego opału, ale i również, jako materiał służący do wysypywania klepisk, przez co stawały się one znacznie lepiej izolowane cieplnie. Dzięki tej właściwości trocin stały się jednym ze składników posadzek tzw. polepy, w której skład wchodziła dodatkowo sieczka, glina, oraz plewy – w porównaniu do klepiska wyróżniała się dużo lepszymi właściwościami cieplnymi, oraz akustycznymi. O ilości różnych zastosowań trocin może świadczyć również fakt, że były one wykorzystywane m.in. jako alternatywa dla słomy, do przedzielania ich warstwą bloków lodu, w nieco bardziej zacienionych piwnicach, znajdujących się pod powierzchnią gruntu. Polecamy również wałki ogrodowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

inzynieria.com/b/tunele